За даними опитувань більше ніж 30% автолюбителів відчувають роздратування і злість, потрапляючи в щоденні пробки. А за оцінками дослідників, водії, які перебувають у стресі, як мінімум в п’ять разів більше ризикують потрапити в аварію. Навантаження на нервову систему необхідно розподіляти протягом дня, а за кермом нервувати й зовсім не варто.

«До основних причин появи надмірної тривоги за кермом відносяться психотравмувальний досвід, пов’язаний з водінням (наприклад, досвід ДТП); хронічні психічні розлади, супроводжувані підвищеною тривожністю (генералізований тривожний розлад, депресивний епізод, панічний розлад), і невеликий досвід водіння.

Визначте причину стресу
Якщо вам важко зрозуміти, чому саме водіння приносить стільки занепокоєння спробуйте задати собі кілька питань. Про що ви думаєте в момент найбільшої напруги? Чого саме боїтеся? Якщо при відповідях виходить вловити конкретну причину переживань, наприклад, страх повторно потрапити в аварію, варто піддати ці думки раціоналізації: чи дійсно ймовірність аварії настільки велика, що через це варто бути в постійній напрузі? Відповідайте собі на питання: чи допоможе ваш страх уникнути неприємних подій в майбутньому?
Якщо ж тривога пов’язана з невеликим досвідом водіння, то це абсолютно нормально. У міру вдосконалення навички ви будете почувати себе більш впевнено.

Хороший сон – захисник нервової системи
Перед тим, як сідати за кермо, необхідно добре виспатися. Будь-яка людина, що зазнає недосипу і втоми, більше схильна до виникнення стресу, агресії й дратівливості, до того ж недосипання небезпечні й збільшують інтервал прийняття рішення, що також може спровокувати ДТП.

Практично завжди стресовий стан можна нейтралізувати, переосмисливши причини його виникнення. Якщо ви рухаєтеся жвавою дорогою і відчуваєте, що вам складно справлятися з емоціями, досить зупинитися на узбіччі, зробити кілька глибоких вдихів і видихів і знайти причину виникнення стресу, піддавши свої почуття об’єктивній оцінці. Раціоналізацією переживань можна займатися і в пробці, відповідаючи на питання, чи допоможе ваш гнів, злість, почуття досади або відчаю пересуватися швидше? Про що можна подумати або чим зайнятися, щоб більш приємно провести цей час?

Йога один з найпопулярніших видів спорту, який допомагає піклуватися не тільки про фізичне здоров’я, але і про психологічний. Останнім часом серед автолюбителів набирає популярність автомобільна йога: водії розповідають про свій досвід і діляться інструкціями з «новачками», в результаті чого дороги стають все більш «спокійними».

Авто-йога особливо корисна в пробці, коли водії протягом довгого часу малорухливі, а нервова система перестає справлятися з навантаженням. Витратьте всього кілька хвилин на виконання нескладних вправ, і ви помітите, наскільки вам стане краще. Дихальні вправи допоможуть впоратися з емоціями та привести почуття в порядок: зробіть глибокий вдих і розслабтеся, потім спробуйте управляти своїми м’язами напружуючи й розслабляючи їх по черзі. Покладіть ліву руку на кермо, а праву на сидінні. Зіпріться правою рукою об сидіння і на вдиху витягує вгору, з упором на руки, а на видиху зробіть поворот вправо. Необхідно стежити за тим, щоб ваша поперек не прогинався, ноги впиралися в підлогу, а рухи були синхронізовані з диханням.

Увімкніть улюблену музику
Один з найдієвіших способів зняти стрес в дорозі включити улюблену музику. Найчастіше багатьом водіям для зняття стресу досить перемкнути хвилю або включити свій плейлист. Вибирайте музику, яка буде вам до душі та не викличе тривогу або агресію. Під час поїздки можна включити подкасти або записи з виступами улюблених коміків, це допоможе зберегти гарний настрій і оптимальне психологічний стан.

Зверніться до фахівця
Буває так, що за кермом люди відчувають почуття всеосяжної тривоги та страху, які можуть супроводжуватися прискореним серцебиттям, відчуттям нестачі повітря, онімінням в руках і ногах. У такому разі не можна виключити панічний розлад. Не бійтеся звернутися до лікаря це стан можна виправити. Фахівці допоможуть визначитися з діагностикою можливих проблем в емоційній сфері та підберуть алгоритм подальших дій, щоб знизити дискомфорт.

Від auto-portal