Електромобілі, що працюють на сонячній енергії, нездійсненна мрія чи реальність, яка вже не за горами? Для команди студентів Solar Team з Ейндховенського технологічного університету це вже практично довершений факт.

Як доказ вони представляють Stella Vita прототип автомобіля з фотоелектричними панелями на даху, що живлять не лише двигун, але і всі інші системи. Ідея будинку на колесах дуже близька Renault Group, тому Stella Vita викликав жвавий інтерес фахівців Mobilize, які постійно шукають нові шляхи розвитку стійкої мобільності. На захопливій творчій зустрічі студенти представили свій проєкт і детально познайомилися з низкою революційних концептів і шоу-карів Renault і Mobilize.

Вранці 24 вересня по вулицях Гійанкура в Великому Парижі проїхав незвичайний прототип. Він стартував з Нідерландів і подолав тисячі кілометрів Європи по дорозі в Техноцентр Renault. Цей футуристичний автомобіль під назвою Stella Vita спроєктований групою Solar Team з 22 студентів Ейндховенського технологічного університету. Він з’явився на світ як демонстрація можливостей у сфері розвитку нових видів сталого транспорту, оскільки живиться від декількох джерел, включаючи сонячну енергію. А що може бути краще для випробування в реальних умовах, ніж поїздка по Європі? І не просто поїздка, а 3000-кілометровий пробіг з нідерландського Ейндховена в іспанську Тарифу тільки на сонячній енергії, щоб довести життєздатність проєкту.

Renault Group, яка є одним з першопрохідців у сфері електричного транспорту, створила бренд Mobilize, що займається розвитком низьковуглецевого транспорту спільного користування. Він вивчає альтернативні джерела енергії, включаючи сонячну, і активно шукає нові ідеї для вирішення завдань завтрашнього дня.

Розробники Stella Vita поділилися цікавим досвідом, який отримали в ході роботи над проєктом і презентації свого прототипу компаніям, університетам і іншим організаціям. Їх головною метою було зацікавити якомога більше людей і продемонструвати, що для створення стійкого майбутнього можна покластися на сонячну енергію.

Вони досконально пропрацювали свій концепт. Stella Vita це будинок з можливостями автомобіля, який вміє все. Цей проєкт дозволив студентам перейти від теоретичних досліджень до практичної реалізації своїх ідей.

Сонячні панелі Stella Vita встановлені на даху. Коли автомобіль знаходиться на стоянці, панелі можна розгорнути та збільшити їх площу до 17,5 м2. Цього достатньо, щоб не користуватися зарядними станціями, таким чином, водій може рухатися, куди завгодно, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Stella Vita розганяється до 120 км год завдяки гарній аеродинаміці та масі в 1700 кг. Літій-іонний акумулятор місткістю 60 кВт-год забезпечує пробіг в 600 км на одній зарядці, а якщо протягом поїздки світить сонце, ця цифра може збільшитися до 730 км. Проте, на повну зарядку батарей з допомогою сонячних панелей на зупинці потрібно 2-3 дні. Тому в автомобілі роз’єм для зарядки від стандартних терміналів, що, по-перше, набагато швидше, ніж від сонця, а по-друге, таке рішення не залежить від погодних умов.

Панелі на даху збирають сонячну енергію для живлення устаткування прототипу, який є також житловим будинком. Renault, зі свого боку, може похвалитися давньою історією розробки автомобілів для життя. Це не просто старий слоган і образ мислення, характерні для минулої епохи, але ідея, яка продовжує надихати бренд і сьогодні. Stella Vita прекрасно відповідає цій концепції і йде ще далі, пропонуючи можливості повноцінного будинку на колесах. За задумом творців цей прототип втілює майбутнє сталого транспорту живиться сонцем мобільний будинок, де можна жити та навіть працювати під час поїздки.

Ми все детально прорахували та зрозуміли, що сонячні панелі дають енергію в надлишку. Тоді виникла ідея прикинути, а що можна зробити з цими надлишками… Так народився автомобіль, в якому можна жити. Під час зупинки дах Stella Vita підіймається, збільшуючи простір в салоні, а також розсуваються бічні крила, подвоюючи площа поверхні сонячних панелей. Хочете подивитися телевізор, приготувати їжу або прийняти душ? Немає проблем. В автомобілі кухня ліжко, диван, душ і туалет і всі вони живляться сонячною енергією. На екрані мультимедійної системи показується витрата енергії в реальному часі, що дозволяє ефективніше управляти її використанням.

Інноваційні ідеї в основі Stella Vita увійшли в стратегію Mobilize, а результати досліджень будуть використовуватися в розробці нових, ще більш амбітних і екологічних рішень мобільності.
Оригінальний проєкт, який вийшов далеко за межі початкового освітнього задуму, став плодом спільних зусиль студентів Solar Team, що навчаються на різних дисциплінах, включаючи машинобудування, електротехніку, інформатику та промисловий дизайн. Такий міждисциплінарний підхід привернув увагу Лоренса ван ден Акер, шеф-дизайнера Renault Group, який також навчався в ейндховенського технологічному університеті та з великим задоволенням зустрівся з молодими розробниками.

Лоренс запросив студентів в студію дизайну в Техно центрі, де ті змогли детально познайомитися з концептами та шоу-карами Renault і Mobilize. Там вони обговорили майбутнє проєкту та труднощі, які доводиться долати при перетворенні прототипу в серійну модель.

Творці Stella Vita отримали цінну пораду, наприклад, вони дізналися, що при роботі над прототипом вкрай важливо, щоб концепт мінімально відрізнявся від реального автомобіля, який надалі надійде в продаж. Так, при огляді Renault 5 Prototype вони бачили практично в точності майбутню серійну модель, яка повинна вийти на ринок у 2024 році. Вони також познайомилися з процесом переходу від проєкту до виробництва на прикладі концепт-кара Renault MORPHOZ, першого в новому поколінні електромобілів Renault, і шоу-кара Megane eVision, на базі якого був створений новий Mégane E-TECH Electric. Студенти також уважно вивчили концепт TreZor 2016 прекрасний приклад перетворення прототипу в серійну модель. Наприклад, його Г-подібний монітор на приладовій панелі став прообразом екрану OpenR, який сьогодні використовується в новому Megane E-TECH Electric.

Патрік Лешарпі, віцепрезидент Mobilize по дизайну, поговорив зі студентами Solar Team про оригінальних аспектах творчого процесу, що лежать в основі створення автомобілів бренду. Розробка автомобілів є унікальною послугою, яку надає Mobilize. При цьому вона заснована на творчому підході, що відрізняється від того, що роблять більш традиційні бренди. Дизайнери починають ні з ескізу автомобіля, а думають про загальний досвід сталої мобільності та послуги, які можуть зацікавити не тільки звичайних автовласників, а й операторів автопарків і міська влада.

Сучасні автомобілі не підходять для загального користування. Тому нам потрібно створювати інші транспортні засоби, що відповідають новим застосуванням і потребам. Згодом автомобілі стануть більш підключеними та потужними.

На зустрічі були визначені перші кроки до пошуку відповіді на питання, який зараз у всіх на вустах: чи зможемо ми вже скоро водити автомобілі, які заряджатимуться тільки від сонячних променів? Студенти Solar Team вважають, що Stella Vita це перший експеримент в області транспорту на сонячній енергії, ринкове впровадження якого почнеться у 2030 році. Однак для масштабного розгортання будуть потрібні серйозні технологічні прориви в області фотоелектричних панелей і акумуляторів. Команда зможе використовувати дослідження Mobilize щодо застосування відновлюваних джерел енергії для живлення електромобілів, що проводяться на базі «розумного острова» Порту-Санту (Португалія).

У будь-якому випадку сонце освітлює Stella Vita і подальші перспективи проєкту. Мобільність та відновлювальна енергія це ідеальний тандем, який допоможе подолати труднощі, пов’язані з екологічним переходом в автомобільній галузі.